Do pre 20 godina zaposlenima nije padalo na pamet da proveravaju da li im poslodavac uplaćuje doprinose. To se podrazumevalo, jer nijedan nalog privrednika nije mogao da prođe bez pečata SDK, koji je dokaz da je izmirio obaveze. Danas, poslodavci za doprinose Poreskoj upravi duguju 230 milijardi dinara. Pošto država još nije donela mere kojima bi se konačno stalo na put neredovnim platišama, zaposleni su prinuđeni da stalno sami proveravaju da li im poslodavac uplaćuje doprinose, kako bi mogli na vreme da reaguju.Osim direktno na šalteru, PIO Fond je sredinom prošle godine građanima omogućio takvu proveru preko internet portala.
Do pre 20 godina zaposlenima nije padalo na pamet da proveravaju da li im poslodavac uplaćuje doprinose. To se podrazumevalo, jer nijedan nalog privrednika nije mogao da prođe bez pečata SDK, koji je dokaz da je izmirio obaveze.
Danas, poslodavci za doprinose Poreskoj upravi duguju 230 milijardi dinara.
Pošto država još nije donela mere kojima bi se konačno stalo na put neredovnim platišama, zaposleni su prinuđeni da stalno sami proveravaju da li im poslodavac uplaćuje doprinose, kako bi mogli na vreme da reaguju.
Osim direktno na šalteru, PIO Fond je sredinom prošle godine građanima omogućio takvu proveru preko internet portala. Osim informacija da li se doprinosi redovno uplaćuju, u kom iznosu, kao i da li su prijavljeni i sa kojim datumom, na portalu je moguće pratiti ažuriranje svih podataka i uplatu doprinosa na godišnjem nivou.
Protiv nesavesnih poslodavaca prekršajnu prijavu podnosi PIO fonda, a kazne se kreću od 10.000 dinara do 800.000 dinara. PIO fond je prošle godine podneo 300 ovakvih prijava, ali koliko je poslodavaca i platilo novčanu kaznu, znaju samo sudovi gde postupci u proseku traju i dve godine.
Kako da proverite uplate